WAKACYJNE ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY

Wakacyjny czas kojarzy się z beztroską i zabawą. Mimo to pamiętajmy o kilku zasadach które mogą uchronić przed nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi sytuacjami. W przypadku zagrożenia natychmiast zaalarmujmy służby ratownicze za pośrednictwem numeru 112.

 • Rozważnie korzystajcie ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje!
 • Zawsze informujcie swoich rodziców o tym – gdzie i z kim przebywacie!
 • Na zabawy wybierajcie jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów…
 • Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!
 • Pamiętajcie o bezpieczeństwie nad wodą. Kąpcie się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych – strzeżonych kąpieliskach pod opieką ratowników lub osób dorosłych! Wchodząc do wody zwracajcie uwagę na tablice i znaki informacyjne. Unikajcie kąpieli po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajcie również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajcie tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego.
 • Bądźcie ostrożni wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne bywają niebezpieczne!
 • Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym!
 • Pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodźcie się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi!
 • Nigdy nie bawcie się ogniem – ogniska rozpalajcie w miejscach wyznaczonych, zawsze w obecności osób dorosłych!
 • Zawsze mówcie „NIE” gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów!
 • Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
 • Zawsze dbajcie o środowisko naturalne – nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
 • Zawsze pamiętajcie, że pewność siebie i lekkomyślność nie wróżą nic dobrego!

 

Pamiętajcie, kiedy czujecie zagrożenie ze strony innych osób, znajdziecie się w niepokojącej, niebezpiecznej sytuacji lub jesteście świadkami przestępstwa, zgłoście ten fakt Policji osobiście albo za pośrednictwem numeru alarmowego 112.