Bezpieczne wakacje na wsi

Dla wielu dzieci gospodarstwo rolne jest jednocześnie domem i miejscem wypoczynku. Szczególnie latem, zarówno dzieci, jak i rodzice powinni pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa aby wakacyjny czas na wsi minął bezpiecznie.

Wskazówki dla dzieci:

 • Nie baw się na jezdni i w jej pobliżu (nawet jeżeli wydaje Ci się że droga jest mało uczęszczana), przez nieuwagę możesz wbiec na jezdnię pod koła nadjeżdżającego samochodu lub ciągnika rolniczego i nieszczęście gotowe;
 • Nie wsiadaj i nie baw się na maszynach rolniczych – to bardzo niebezpieczne;
 • Nie wolno bić, płoszyć ani w inny sposób drażnić zwierząt gospodarskich. Straszenie często powoduje ich agresywne zachowanie;
 • Nie zaglądaj i nie pochylaj się do studni – wystarczy tylko ułamek sekundy, aby stracić równowagę. Upadek z dużej wysokości do wody może spowodować groźne złamania lub utonięcie;
 • Nie baw się na słomie lub sianie bo może skończyć się to źle. Wystarczy, aby ktoś nierozważnie zostawił widły lub kosę albo inne ostre narzędzie, które przykryje warstwa słomy i można się dotkliwie pokaleczyć;
 • Nie baw się urządzeniami do opryskiwania, opakowaniami po nawozach i ubraniami ochronnymi. Dzieciom nawet za zgodą rodziców nie wolno pomagać w pracach, w których stosuje się środki ochrony roślin;
 • Nie podchodź i nie dotykaj maszyn, szczególnie ich wirujące części mogą być przyczyną wypadku. Wystarczy chwila aby ostre elementy ucięły palec,  a nawet rękę;
 • Nie dotykaj siekiery, nie próbuj rąbać drzewa, bo możesz zrobić krzywdę sobie lub innym;
 • Unikaj kontaktów z obcymi psami, w przypadku napotkania agresywnego psa przyjmij pozycję obronną tzw. żółwia.

Wskazówki dla rodziców:

 • Podczas wykonywania prac w gospodarstwie/na polu nie zabierajcie za soba dzieci, zapewnijcie im opiekę w domu;
 • Miejsce wykonywania prac rolnych nie jest bezpieczne, dlatego nie zezwalajcie dzieciom na zabawę na polu w pobliżu wykonywania oprysków, prac kombajnu itp.;
 • Warto zastanowić się, czy zawsze dbamy o bezpieczeństwo swoich bliskich zezwalając im na przewożenie ich w sposób nieprawidłowy pojazdami lub maszynami rolniczymi np. na dachach pojazdów, na przyczepach, na balotach, na ramach urządzeń, czy dyszlach. Jest to wysoce nieodpowiedzialne zachowanie oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa utraty życia lub zdrowia;
 • Ważnym miejscem w gospodarstwie rolnym jest podwórko dlatego trzeba pamiętać o tym, że musi być zabezpieczone, podobnie jak wnętrze domu. Tu wykonywane są codzienne prace gospodarskie oraz bardzo często bawią się dzieci.
 • Zabezpiecz (np. w zamkniętym pomieszczeniu) wszelkie ostre narzędzia (tj. widły, grabki, kosę) oraz oddzielić miejsca, w którym składowane są luźno ustawione materiały np. drewno.
 • Zadbaj o to, żeby maszyny i pojazdy były zawsze zabezpieczone przed dziećmi – najlepiej garażowane, zawsze unieruchomione.
 • Ważne jest, aby na podwórku nie było środków chemicznych (np. nawozów), ani opakowań po nich – powinny być zabezpieczone w pomieszczeniu, do których dzieci nie mają dostępu.
 • Wejścia do pomieszczeń, w których znajdują się niebezpieczne maszyny powinny być zawsze zamknięte, tak by dziecko nie mogło samodzielnie do nich wejść.
 • Jeśli na podwórku znajduje się staw, jeziorko, strumyk i dojście do nich nie jest zabezpieczone ogrodzeniem – zawsze bądź przy dziecku, kiedy bawi się na podwórku. Ważne jest również zabezpieczenie wykopów, dołów na wapno czy zbiorników na szambo.

Należy również zabezpieczyć drabiny użytkowane w gospodarstwie – nie opierać ich o drzwi, które mogą się otworzyć. Dzieci nie powinny bawić się na drabinie, skakać z wysokości.